Jesteś tu:  >  > 21
Systemy odkurzania dla zakładów produkcyjnych wełny mineralnej

Wyroby do izolacji wykonane są z wełny szklanej lub wełny mineralnej. Proces produkcji rozpoczyna się od stapiania cząstek szkła w temperaturze około 1500°C. Okrągłe sito przekształca stopioną masę szklaną na włókna. W kolejnym etapie, włókna są mieszanez elementami wiążącymi
i materiałami impregnującymi.
Wynikiem jest tkanina z włókien, która jest transportowana przez piec do utwardzania.

Wełna mineralna jest biodegradowalna w płucach człowieka i dlatego nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.  Jednak grube włókna z wełny mineralnej (powyżej 3 mikronów) w kontakcie ze skórą prowadzą do jej podrażnienia. Natomiast pył z włókien wełny szklanej może być rakotwórczy.

 

 

W zakładach produkujących wełnę mineralną istnieją różnorodne aplikacje dla systemów odkurzania zaprojektowane przez firmę Wieland.

Obszar pieca
 
W dolnej części pieca znajduje się obszar zbierania włókien szklanych, które mogą częściowo być jeszcze żarzące się i w związku z tym mogą być zalane wodą.

Odpady te mogą być usuwane ręcznie podczas przestoju pieca. Jednak dzięki MaxVac z 11 kW wydobycie tych odpadów jest szybsze. Producent wełny mineralnej zastosował trwale zainstalowane rury ssące DN 125 zakontowane do podstawy maszyny. Operator odprowadza mieszankę wełny mineralnej i wody do wlotu ssącego za pomocą miotły lub skrobaczki. Inną możliwością jest użycie jednostki stacjonarnej 37 kW, która ma dodatkowe punkty ssące w punkcie zbiorczym zamontowane wzdłuż linii produkcyjnej.


Powierzchnię stacji formowania można oczyścić z przenośnego odkurzacza przemysłowego. W celu dostosowania mocy ssania do różnych obszarów, gdzie wymagana jest odkurzanie, zalecane jest podłączonie do stałego układu rurociągów.

Produkcja

 

Linia produkcyjna: Linia produkcyjna rozpoczyna się od urządzenia
do nalewania, w którym włókna są osadzane na taśmie przenośnika,
a następnie transportowane przez stację prasowania i formowania oraz maszyny do cięcia.

Po obu stronach linii produkcyjnej arkusze wełny mineralnej leżą na podłodze. Ten wyciek materiału może być wyciągnięty z przenośnego odkurzacza 5,5 kW lub stacjonarnego układu ssącego. Odkurzany materiał składa się z suchych włókien. Dla tego rodzaju materiałów, najlepszym rozwiązaniem są odkurzacze przemysłowych lub lejów filtrów z linii T. 

 

Linia cięcia

 


Na końcu linii produkcyjnej, znajduje się linia cięcia gdzie maty są cięte
w kierunku podłużnym lub poprzecznym.
Odpadki, które spadają na ziemię można odkurzać i wykorzystać na późniejszym etapie produkcji. Pył mineralny, który jest tworzony w procesie cięcia powinien być odkurzany natychmiast, gdyż jest sklasyfikowany jako niebezpieczny dla zdrowia. W tym celu odkurzacz
z monoblokiem jest idealnym rozwiązaniem.
W celu poprawy jakości produktu, ta sama jednostka może być wykorzystana do automatycznego odkurzania kurzu z powierzchni gotowego produktu przed stacją pakowania.

Maty z włókna szklanego wytwarza się w podobny sposób do produkcji wełny mineralnej. Włókna szklane mogą być niebezpieczne dla zdrowia podobnie jak włókna wełny mineralnej. Ze względów zdrowotnych,
a system odkurzania jest koniecznie niezbędny.
Włókna szklane są często sprasowana w tkaninie w postaci sieci. Początkowy etap produkcji wykonywany jest przez przędzarki gdzie kilka włókien jest ze sobą splatanych. Dla projektu w Arabii Saudyjskiej dostarczyliśmy naszą jednostkę monoblok która będzie odkurzać 20 maszyn przędzących Rowing równolegle w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się pyłu
w obszarze produkcji.